نیشابور

نیشابور
 
 
فهرست:
 
 
1-نام گذاری
2-پیشینه تاریخی
3-معماری و بافت 
4-اطلاعات جغرافیا
5-مردم و جمعیت شناسی
6-بزرگان
7-اماکن تاریخی و تفریحی
8-حمل و نقل
9-رسانه‌ها
10-ورزش و مسابقات
11-اقتصاد و صنعت
12-سیاست
 
توضیحات
 
 
1-نام گذاری
شاهپوهر، به‌معنای: شهر نوساختهٔ شاهپور؛به‌الفبای لاتین: Nishapur) شهری در استان خراسان رضوی، مرکز شهرستان نیشابورو دومین شهر بزرگ استان‌های خراسان پس ازمشهد است. در دامنه‌های بلندی‌های بینالود در شمال‌شرق ایران جای گرفته، از مهم‌ترین مراکز تاریخی، گردشگری، صنعتی برای کشور ومنطقه می‌باشد و همچو نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران نامبرده می‌شود. 
شهر نیشابور برپایهٔ سرشماری همگانی 1390، 239٬185 نفر؛ بخش مرکزی‌اش، 319٬576 نفر؛و همهٔ شهرستان، 433٬105 نفر جمعیت دارد. یک سوم باشندگانش، نوجوانبیان شده و میزان جمعیت آن نسبت به استان 7 درصد است. فرمانداری شهرستان نیشابور از فرمانداری‌های ویژه در ایران است. در 2010مبه ICCN (شبکهٔ میان‌شهری همیاری فرهنگی ناپدیدار) پیوست و از 2015م عضوجامعهٔ کهن‌شهرهاست. شهرداری آن در1310/ 1931م به‌جای دار الإمارة ساخته شده و اکنون سه منطقهٔ شهری را پوشش می‌دهد. دورهٔ چهارم شورای اسلامی شهر نیشابور، 13 عضو دارد
جایگاه تاریخی نیشابور در خراسان در فرایندی گام‌به‌گام با مشهد از دورهٔ صفویان جایگزین شده است. شکوفایی و پیشرفت همه‌جانبهٔ نیشابور و منطقهٔ آن (ربع نیشابور)، دورهٔ سده‌های میانه تا سلطنت خوارزمشاهیانبوده و در این دوران، همچون یک پایتخت فرهنگی برای ایران شمرده می‌شود. درسده یازدهم م با 125 هزار تن جمعیت، هشتمین شهر بزرگ جهان (به‌انگارهٔ تمدن‌های شناخته‌شدهٔ آن زمان) بود. تاریخ نیشابور از دورهٔ ساسانیان آغاز می‌شود و مرکزساتراپی ابرشهر بوده است؛ در حدود دهه‌های میانی سده سومِ م به فرمان شاپور یکمبنیان‌گذاری یا بازسازی شده است.در سال643م با صلح‌نامهٔ کنارنگ و عبدالله عامر فتح اسلامی به آن درآمد. از 821م تا 873مپایتخت امیرنشین طاهریان بود، سپس پایتختِ نخستین سطلنت سلجوقیان به‌دست طغرلگزیده ش
حوزهٔ علمی این شهر در عصر زرین اسلامی از بزرگترین مراکز و میهن بسیاری از دانشمندان،شاعران، صوفیان و دیگر بزرگان به‌شمار می‌رفته و آن را از بزرگترین مراکز تمدن و فرهنگ اسلامیمی‌دانند. در این دوران، از مهاجرانی از بیشتر ولایت‌های خلافت عباسیان میزبانی می‌کرده که این روند تا براندازی سلطنت خوارزمشاه، گسترده و پیوسته بوده است. 
آنچه از نیشابور کهن مانده، منطقه‌ای به نامکُهَندِژدر جنوب شهر کنونی است. نخستینپژوهش‌های باستان‌شناسی در آن، از سال‌های1935 و 1947 به‌دست موزه متروپولیتن نیویورکآغاز شد و تا کنون پیوسته و ناپیوسته انجام می‌گیرد. برپایه پژوهش‌های تازه‌تر، این منطقه در هزاره سوم پیش از میلاد، وابستگی‌های بازرگانی با دره سند و بین‌النهرین داشته؛ از این رو، پیشینهٔ شهرنشینی در منطقهٔ نیشابور، به پیش از دوره ساسانی و سده سومِ مبرمی‌گردد و آن را کهن‌ترین منطقهٔ باستانی درخراسان بزرگ می‌دانند که هنوز سکونت‌پذیر است. 
 
1-1-محل و نقشه
این شهرستان در حد فاصل مدار 35 درجه و چهل دقیقه تا 36 درجه و50 دقیقه و طول جغرافیایی 58 درجه و15 دقیقه تا 59 درجه و 15 دقیقه قرار گرفته و از شهرستان‌های شمالیاستان خراسان رضوی می‌باشد. شهرستان نیشابور، از شمال باشهرستان قوچان از شرق با چناران ومشهد از جنوب با تربت حیدریه وکاشمر از غرب با سبزوار و از شمال غرب با فاروج از استان خراسان شمالی مرتبط است و در مسیر جاده ابریشم و مسیر ترانزیتی تهران-مشهد-افغانستان واقع می‌باشد. سالانه میلیون‌ها زائر حرم علی بن موسی‌الرضا از آن عبور می‌کنند و همچنین از طریق دو جاده فرعی بهقوچان و کاشمر نیز متصل است. در نتیجه این شهرستان، از موقعیت ژئوپلیتیک بسیار خوبی برخوردار می‌باشد.
<jpg.45>
1-2-استان یا ایالت
این شهر در استان خراسان رضوی واقع شده است.
 
1-3-کشور
این شهر در کشور ایران واقع شده است .
 
2-پیشینه تاریخی
 
 
2-1-در اسطوره‌ها و روایات و قبل از تاریخ
 
 
2-1-پیش از اسلام(ایلامیان,ماد ها,هخامنشیان,سلوکیان,اشکانیان)
 
 
2-3-حمله اعراب به ایران(خلفای راشدین,بنی امیه,بنی عباس)
بیشتر تاریخ‌نویسان، فتح اسلامی نیشابور را در 643 به هنگام خلافت عمر بن خطاب ثبت کرده‌اند  برخی نیز این رویداد را در 650م را به هنگام خلافت عثمان بن عفان نوشته‌اند، بودن شماری از صحابهٔ پیامبر اسلام در سپاه خلافت راشدین، یکی از دلایل فتح بی‌جنگ این شهر ذکر شده است. حاکم نیشابوری نوشته که در643م با صلح‌نامهٔ کنارنگ و عبدالله عامر فتح اسلامی به آن درآمد 
به‌هنگام امارت زیاد بن ابی‌سفیان، خراسان چهاربخش (رَبع) شد و نیشابور مرکز یکی از چهاربخش‌های خراسان برگزیده شد 
<jpg.46>
<jpg.47>
 
2-4-استقلال دوباره ایران(طاهریان,سامانیان,غزنویان,آل بویه,آل غور,صفاریان,سلجوقیان,خوارزم شاهیان)
پایهٔ توسعهٔ نیشابور در سده‌های میانه را، شهرنشینی نهادینه‌شده در دورهٔ ساسانی در آن منطقه می‌دانند؛ از مراکز بزرگ اقتصادی راه ابریشم بود که بخش‌های مرکزی فلات ایران را با خوارزم و ماوراءالنهر مرتبط می‌ساخت. ابن رسته،مقدسی، اصطخری، ابن حوقل و یاقوت حموی دربارهٔ نیشابورِ سده‌های میانه‌ها نگاشته‌اند یا در پژوهش‌هایشان به نیشابور نیز سفر کرده‌اند. ابن رسته این شهر را «صحرایی ـ کوهستانی» خوانده که زیرشهرهایی داشته مانند: جام، باخرز، جوین و بیهق؛ سپس، سیزده روستا و چهار ربعِ شهر نیشابور را نام می‌برد که ریوند، تکاب، بشت‌فروش و مازول بوده‌اند و روستاها نیز شامل استوا،ارغیان، اسفراین، پُشت، رخ، زاوه، زوزن، اشبند و خواف بوده‌اند 
در 815م، علی‌رضا، امام هشتم شیعیان اثناعشری و ولی‌عهد مأمون عباسی به نیشابور درآمد، از سوی محدثان بسیار گرامی داشته شد و حدیث سلسلة الذهب را به درخواست آنان بیان کرد.
امیرنشین طاهریان در 821 به‌دست طاهر بن حسین در مرو استقلال اعلام کرد. در 830 نیشابور پایتخت امیرنشین طاهریان شد و پس از مرو، دومین پایتخت آنان به‌شمار می‌رود. داستانی دربارهٔ بنیان‌نهادن شادیاخ در نیشابور به عبدالله بن طاهر نسبت داده‌اند:
پیش از این، رسم بر این بود که وقتی سپاهیان در شهری اردو می‌زدند، در خانه‌های مردم مهمان می‌شدند. صاحب‌خانه وادار می‌شد که برای آسایش میهمانان کار کند و یارای نافرمانی هم نداشت. آنگاه که عبدالله بن طاهر به حکومت خراسان منصوب شد، در نیشابور استقرار یافت. روزی در شهر، زن جوانی را دید که اسبی را آب می‌داد. چون تناسبی در این کار نمی‌یافت، شگفت‌زده شد. دستور داد شوی زن را حاضر کردند و سبب را پرسید، مرد گفت «این ستمی که امیر بر ما روا داشته است». عبدالله گفت: «چگونه؟» مرد گفت: «یکی از سپاهیان تو در خانهٔ من است. امروز از من خواست که اسب او را آب دهم و مرا یارای نافرمانی نمود. مردد شدم که اگر با اهل خانه بیرون می‌رفتم و زن را در خانه می‌گذاشتم، زنم را در امان نمی‌دیدم، ناگزیر زن را فرمان دادم تا اسب را آب دهد و خود خانه نگاه داشتم.»
عبدالله، غمین گشت و به اندیشه فرورفت، سپس دستور داد در بیرون شهر که شادیاخ نام داشت کاخی ساختند و خود در آن مستقر گردید و سپاهیان را موظف نمود که پیرامون آن ساکن شوند به فرمان او در شهر ندا دادند که از این پس، هر سپاهی در خانه مردم مهمان شود، خونش مباح است، به این ترتیب سپاهیان همگی به شادیاخ نقل مکان کردند و محدودهٔ شادیاخ آباد شد و به مرور، یکی از آبادترین و مشهورترین محله‌های نیشابور گشت.
این داستان را به دیگران، از جمله غازان خان نیز نسبت می‌دهند. کاخ شادیاخ، تا سده هفتم هجری، آبادان بود.
<jpg.48>
<jpg.49>
<jpg.50>
به‌هنگام حملهٔ غزها به نیشابور در 1154م، جنگ داخلی مذهبی نیز در نیشابور رخ داد؛ «هر شب یک فرقة مذهبی به محلة فرقة دیگر حمله می‌کرد و عده‌ای از آنان را می‌کشت» که نمونه‌ای برجسته از درگیری‌های مذهبی سده ششم هجری است، حتی اگر دو طرف از سوی دشمن مشترکی تهدید می‌شدند، از ستیزه‌جویی بازنمی‌ایستادند 
همهٔ منابع تاریخی دربارهٔ نبرد نیشابور (1221)، از سوی مسلمانان نوشته شده است. آنان حمله مغول و تأثیرات پس از آن را، به عنوان ضربه‌ای رکودکننده در تاریخ نیشابور و درپی آن، تمدن اسلامی و ایران مطرح می‌کنند: «تبدیل به جویبارهای خون گردید، از سران مردان و زنان و کودکان هرم‌هایی ساخته شد، حتی به سگ‌ها و گربه‌های شهر نیز رحم 
محمد خوارزمشاه در 24 آوریل 1220 م به نیشابور وارد شد  مدّتی ماند و نیشابور نقش دربار خوارزمشاهیان داشت.[55] عطاملک جوینی از چگونگی درهم‌آمیزی ازدحام و تشویش مردمان و نابسامی سلطنت خوارزمشاهیان نوشته است  سلطان محمد در یک خطبهٔ نماز جمعه در نیشابور بیان داشت که «کارِ این مغولان بلایی آسمانی است، هرکس چارهٔ خویش کند و برود یا تسلیم شود.» سپس سه تن را مأمور ادارهٔ شهر کرد: «نظام‌الدین ابوالمعالی جامی»، «ضیاءالملک زوزنی» و «مجیرالملک کافی  سرانجام برای شکار از نیشابور سوی اسفراین رفت  جبه نویان و سبتای همراه گردان‌هایی در 13 مه 1220م به نیشابور رسیدند و حاکمان سه‌گانه پیام پیروی به آن دو فرستادند  کم‌کم شورش‌هایی علیه بود-وباش سربازان امپراتوری مغولان در ربع نیشابور شدّت گرفت  سپس تولُی از سوی چنگیز، خان مغول مأمور رسیدگی شد که او تغاجار نویان را فرماندهٔ سپاه خود برگزید  تولی‌خان در 20 نوامبر 1220م (نیمهٔ رمضان) به مرزهای ربع نیشابور رسید. در این درگیری‌ها، تغاجار نویان با تیر یک کمان‌دار مرزدار نیشابور کشته شد شهاب‌الدین زیدری نسوی از تغییر تاکتیک فرماندهان مغولان نوشته که تا بیست شهر از توابع نیشابور را تصرف نکردند، قصد نشابور نکردند  پس از چیرگی امپراتوری مغولان بر مرو، نیشابور در 16 ژوئن 1221 م به فرماندهی تولُی سقوط کرد و در فرمان امپراتوری مغولان جای گرفت 
اکنون در شهرستان نیشابور، آثاری از دورهٔ خوارزمشاهیان به‌جامانده که دربرگیرندهٔ تپه-قلعه‌هایچهار گوشلی، دختر، گلبو، دهنه حیدری، رضی و کلیدر هستند. همچنین سردابه یام و قلعهٔ کهنهٔ سرده از این دسته‌اند.
ابن ابی‌برکات، علی سیفی، رضی‌الدین، امیرمعزی، ابوالفضل میدانی، ابن فندق، ابن ابوسعید، ابن ابی صادق، عبدالملک جونی، عمر خیام و فریدالدین عطار از برجستگان نیشابور در این دوره بودند.
<jpg.51>
<jpg.52>
2-5-حمله مغول ها به ایران(گورکانیان,ملوک الطوایف)
 
 
2-6-صفویه,زندیه,افشاریه,قاجاریه,پهلوی
در 1581م در پی ناسازگاری‌های طوایف خراسان، قلعهٔ نیشابور محاصره شد. این نبرد میان دو سپاهِ موافق و مخالف حکومت مرکزی صفویان رخ داد؛ یک سپاه به فرماندهی مرتضی‌قلی پرناک و محمد روملو برای پشتیبانی از حکومت مرکزی صفویان (شاه محمد خدابنده) آماده شده بود و دیگری به فرماندهیعلی‌قلی شاملو و قلی‌خان استاجلو برای پشتیبانی ازعباس میرزا (بعدها شاه عباس یکم). نتیجهٔ این نبرد محاصره قلعهٔ نیشابور به‌دست طوایف شاملو و استاجلو، عقب‌نشینی طوایف تکلو و ترکمان، به سلطنت رساندن شاه عباس یکم در خراسان و سرانجام عقب‌نشینی طوایف شاملو و استاجلو به هرات بود.
در 1592م شاه عباس یکم در پی اختلافات شیبانیان و صفویان، نیشابور را از چیرگی شیبانیاندرآورد.
از پنج سنگ‌نوشته در مسجد جامع نیشابور، دوتای آن وابستهٔ شاه عباس یکم است که در دو سوی درگاه شمالی‌اش نصب است. این سنگ‌نوشته‌ها، فرمان‌هایی از او دربارهٔ «کاهش مالیات و نپرداختن آن»، «تشویش‌زدایی مقام‌داران حکومتی از مردم نیشابور» به تاریخ رمضان 1021/ اکتبر1612 می‌باشد.
کاروانسرای شاه‌عباسی، کاروانسرای قدمگاه، بازار سرپوشیده، گرمابه گلشن، آرامگاه فضل،مسجد محمد محروق، مسجد و زیارتگاه قدمگاه، سرای زهدی و گرمابهٔ کهنهٔ بازار از یادگارهای دورهٔ صفوی در نیشابور است.
امام‌قلی خاکی، محمدحسین نظیری، عبدی، شاه‌محمود، محمدیحیی سیبک، کاتبی ترشیزی،میرمحمد مخدوم، شاه‌محمود رهی از برجستگان نیشابوری در این دو سده و چند دههٔ صفوی‌اند.
سعادت علی خان، زادهٔ 1680 در نیشابور (با ناماصلی میر محمدامین موسوی نیشابوری) به هند کوچید و سلسلهٔ نواب‌های اَوَدْهْ در شبه‌قارهٔ هند را به سال 1722 بنیان نهاد که تا 1856 ادامه داشت.
احمدشاه درانی در بهار 1751م با پشتیبانی توپخانهٔ سنگینش نیشابور را تصرف کرد و شاهرخ نوهٔ افشار را بر خراسان فرمانروایی داد. جیمز بیلی فریزر که در 1822مبه نیشابور رسید، در اینباره نوشت:
به شهادت کسانی که آن رویداد را دیده‌اند و هنوز زنده‌اند بلاهایی که از هجوم افغانها بر سر ساکنان نیشابور آمد دست‌کم از مصیبتهای ناشی از هجوم مهاجمان تاتار نداشت. به گفتهٔ یکی از سالخورده‌ترین ساکنان نیشابور هجوم احمدخان شهر را چنان ویران ساخت که در درون دیوار نیشابور یک خانه مسکونی نماند و مدتها این نابسامانی و دربدری ادامه داشت.
او طول شهر را چهار هزار قدم و جمعیت آن را بین 30 تا 40 هزار نفر گمان زد، بازار اقتصادی این شهر را راکد بیان کرد. در قحطسالی 1871م جایگاه اقتصادی نیشابور را بسیار ناتوان کرد به‌طوری که از 600 باب دکان فقط 150 باب پویا بود و دکان‌داران به‌سختی از فروش نیازمندی‌های سادهٔ روزانه می‌گذراندند 
جرج کرزن در 1855م از راه دروازه پاچنار به نیشابور درآمد، در اینباره نوشت که «مدت‌ها پیش از ورودش، دیوارهای شهر فروریخته بود و برج و باروهایش ویران گشته، ایوان و گلدستهٔ مسجد جامعش از دور نمایان بوده‌است.» یک ستون در روزنامهٔ The Gazette Times به تاریخ 11 دسامبر 1911م دربارهٔ جایگاه عمر خیام، آرامگاهش و گمنامی‌اش در نیشابور نوشته شد که نخستین جملهٔ آن این است:
این مَثَل که «یک پیامبر در سرزمین خود هیچ احترامی ندارد» در نیشابور، زادگاه عمر خیام، یک اثباتِ نمایان دارد 
در دهه‌های پایانی سده نوزدهم م، شهر نیشابور به‌شکل مربع-مستطیل بود که پیرامون آن به 3300 گز (3432 متر) می‌رسید. دو راه یکی شرق-به-غرب و دیگری جنوب-به-شمال داشته که این دو در میانهٔ شهر چهارسوقی (چهارراه) می‌ساخته‌اند و که بازار نیشابور را چهار بخش می‌کرده است. این چهار بازار از هر سو به دروازه‌ای می‌رسیده. دروازهٔ جنوبی «عراق»، شرقی «مشهد»، جنوب‌شرقی «ارگ» و غربی «پاچنار» نام داشته است. حدود ده هزار نفر ساکنان شهر در چهارکوی «استخر»، «بالاگودال»، «سرسنگ» و «سعدشاه» زندگی می‌کردند و بیشتر اهالی، کشاورز و معدنچی (فیروزه و نمک) بوده‌اند. بخشی نیز دکان‌دار بوده‌اند و شریف‌تبارها (سادات) مستمری ویژه داشته‌اند و از سوی دولت در پرداخت مالیات، معاف بوده‌اند. در این دوران، نیشابور 11 گرمابه، دو مدرسه و دو کاروانسرا و 450 دکّان داشته است.
در 19 ژوئن 1866م ناصرالدین، شاهِ قاجار، در نیشابور بارعام می‌دهد. او سال‌روز میلادش را در جشن گرفت و در سخنرانی‌اش این شهر را ستود.
 
 
 
 
 
 
3-معماری و بافت
 
 
3-1-سبک ساختمان ها
 
 
3-2-محله ها و تقسیمات
این شهرستان طبق آخرین تقسیمات کشوری ایران متعلق به استان خراسان رضوی بوده. شهرستان نیشابور پس از شهرستان مشهد به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان رضوی شناخته می‌شود و خود شامل چهار بخش، هفت شهر و 13 دهستان به شرح زیر می‌باشد:
• بخش مرکزی به مرکزیت شهر نیشابور شامل دهستانهای دربقاضی به مرکزیت روستایخوجان، ریوند به مرکزیت روستای شادمهرک، مازول به مرکزیت روستای قطن آباد و فضل به مرکزیت روستای ابوسعدی
• بخش زبرخان به مرکزیت شهر قدمگاه رضوی شامل دهستان‌های اردوغش به مرکزیت روستایساحل برج و اسحق‌آباد به مرکزیت شهر اسحاق‌آباد. در بخش زبرخان به جز شهر قدمگاه، شهردررود (نگین سبز بینالود) و شهر خرو قرار دارند.
• بخش سرولایت به مرکزیت شهر چکنه و شامل دهستان‌های سرولایت به مرکزیت روستایعبدالله گیو و دهستان برزنون به مرکزیت شهر برزنون.
بخش میان‌جلگه به مرکزیت شهر عشق آباد و شامل دهستان‌های عشق‌آباد به مرکزیت شهرعشق‌آباد، غزالی به مرکزیت روستای فدیشه و بلهرات به مرکزیت روستای گلبوی سفلی
• بخش مرکزی شهرستان نیشابور
• دهستان دربقاضی
• دهستان ریوند
• دهستان فضل
• دهستان مازول
شهرها: نیشابور، بار
• بخش زبرخان
• دهستان اردوغش
• دهستان اسحق‌آباد
• دهستان زبرخان
شهرها: دررود، قدمگاه، اسحاق‌آباد، باغشن و خرو.
• بخش سرولایت
• دهستان سرولایت
• دهستان برزنون
شهر: چکنه، برزنون
• بخش میان‌جلگه
• دهستان بلهرات
• دهستان عشق‌آباد
• دهستان غزالی
شهرها: عشق‌آباد
 
 
3-3-پل ها
 
 
3-4-فروشگاه ها
 
 
3-5-هتل ها و مسافر خانه ها
 
 
3-6-مراکز درمانی و بیمارستان ها
«مهدی ملک‌افضلی» نخستین پزشک نوآموختهٔ ایرانی بود که پزشکی نوین را در نیشابور پایه‌گذاری کرد. وی در سال 1908 به ریاست بهداری نیشابور (صحیّه) از سوی والی وقت خراسان –حسین قزوینی– منصوب گشت و در 1936 مدیر عاملبیمارستان شیر و خورشید شد. 
نیشابور دارای 11 مرکزاورژانس 115 است. این شهر دو بیمارستان دولتی به نام‌های «حکیم» و «22 بهمن» (از تجمیع بیمارستان‌های «عطار» و «امدادی» در سال 1980) و یک بیمارستان خصوصی به نام «قمر بنی‌هاشم» دارد.[  «بیمارستان حکیم» نیز در سال 2001 با گنجایش 172 تخت افتتاح شد. بیمارستان‌های نیشابور جمعاً 350 تخت درمانی دارند و این شهر به 450 تخت دیگر (به گفتهٔ قاضی‌زادهٔ هاشمی: 950 تخت دیگر) نیاز دارد. 
در تابستان، سالک و در زمستان، آنفلوآنزا در نیشابور گسترش می‌یابد، یا احتمال گسترش آن بالا می‌رود. در مهٔ 2016، تعداد 169 نفر مشکوک به بیماری سالک در این شهر شناسایی شدند.[219]در دسامبر 2015 برای پیشگیری از گسترش بیماری آنفلوانزا، همهٔ آموزشگاه‌های نیشابور بسته شدند؛یک پرستار نیز که خود به هنگام احیای بیمار به آنفلوانزای N1H1 دچار شد، درگذشت. سرطان معده نیز در این شهر سلامت مردم را تهدید می‌کند و نیشابور پیشتاز این بیماری پس از اردبیل است.[ 
دانشکده علوم پزشکی نیشابور در سال 2009 گشایش یافت. این دانشکده در سال 2015 حدود 600 نفر دانشجو در 8 رشتهٔ مختلف داشته است. به گفتهٔ حسین صادقی سلامت‌بانی نیشابور در درمان بیماری‌های قلبی پیشرفت خوبی داشته و شهروندان می‌توانند اکثر بیماری‌های قلبی را در همین شهر درمان کنند. 
 
 
3-7-اماکن مذهبی(معابد,مساجد,کلیسا ها وکنیسه ها...)
 
 
3-8-مراکز آموزشی(مدارس,حوزه علمیه,دانشگاه هاو...)
 
نیشابور را کهن‌ترین پایگاه علوم اسلامی در ایران می‌دانند تقی‌الدین مقریزی در «الخُطَط» می‌نویسد: «مدرسه‌هایی که در سرزمین‌های اسلامی برپا شده‌اند، به هنگام صحابه و تابعین این چنین شناخته نشده بودند، این‌ها نوبنیادند و چهارصد سال پس از هجرت ساخته شدند. نخستین کسانی که در سرزمین اسلامی بدین کار همت گماشتند، مردم نیشابور بودند؛ مدرسهٔ بیقهیه را آنجا بنیان نهادند  مهاجرت‌های دانشمندان از سراسر جهان اسلام در سده‌های میانه به نیشابور، سبب شد که مدرسه‌های آن «کانون گسترش ایده‌ها» و «قطب علمی دنیای اسلامی» شود  پیش از ساخت نظامیه در نیشابور، مدرسه‌هایی در آن برپا بوده است 
• «مدرسهٔ حسان قرشی» (ساختهٔ نیمهٔ اول سدهٔ دهم م).
• «مدرسهٔ ابن حبان تمیمی» (ساختهٔ سال 950 میلادی).
• «مدرسهٔ محمد حمشادی» (ساختهٔ سال 980 میلادی).
• «مدرسهٔ ابن رضوان» (ساختهٔ سال 999 میلادی).
• «مدرسهٔ سعیدیه» (ساختهٔ سال 1004 میلادی).
• «مدرسهٔ دقاقیه» (ساختهٔ سال 1000 میلادی).
• «مدرسهٔ صاعدیه» (ساختهٔ سدهٔ یازدهم میلادی).
• «مدرسهٔ ابوسعد زاهد» (ساختهٔ سدهٔ یازدهم میلادی).
• نظامیه نیشابور از مدرسه‌های نظامیه در نیشابور سده‌های میانه بود که پس از ویرانی، بازسازی نشد  این مدرسه در سال 434 هجری به دستور نظام‌الملک برای تدریسامام‌الحرمین جوینی بنا شد 
• مدرسه گلشن که مربوط به دورهٔ تیموریان است، کهن‌ترین مدرسهٔ نیشابور و محل حوزهٔ علیمهٔ این شهر است که در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است 
• دبیرستان عمر خیام (تأسیس 1940) کهن‌ترین آموزشگاه نوین در نیشابور و استان خراساناست و در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است  مراسم بزرگداشت روز ملی عمر خیامهمه‌ساله در این مدرسه برگزار می‌شود. موزهٔ تاریخ آموزش نیشابور در سال 1395 در محل دبیرستان عمر خیام گشایش یافت 
• «دبستان شاهدخت» در سال 1311 به عنوان نخستین آموزشگاه نوین ویژهٔ دختران در نیشابور ساخته شد 
• مدرسهٔ فضل بن شاذان یکی دیگر از مدرسه‌های حوزهٔ علمیهٔ نیشابور است که در سال 1353 ایجاد شد.
 
 
 
 
 
 
• دانشگاه آزاد نیشابور (تأسیس: 1364)؛  مسابقات رباتیک خیام در این دانشگاه برگزار می‌شود 
• دانشگاه پیام نور نیشابور(تأسیس: 1374). 
• «دانشکدهٔ فنی نیشابور»    
• دانشکدهٔ پزشکی نیشابور  
• دانشگاه نیشابور (تأسیس: 1389). 
• مرکز آموزش عالی دانشور (وابسته به دانشگاه فرهنگیان).
• «مؤسسهٔ آموزش عالی سبحان» 
«مؤسسهٔ آموزش عالی ثامن» 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3-9-قنات ها و چشمه ها
 
 
3-10-استخر ها
 
 
3-11-رستوران ها
 
 
3-12-بازار ها و مراکز خرید
 
 
4-اطلاعات جغرافیا
 
 
4-1-آب و هوا
 
هوای بخشهای بارو سرولایت، قدمگاه، فدیشه و حومه معتدل و هوای قراء و قصباتی که در کوه و دره‌های بینالود واقع شده‌اند سرد است، لیکن دهستان عشقآباد و طاغنکوه که در جنوب این شهرستان قرار دارند شوره زار و گرمسیر است به خصوص در فصل بهار و پائیز بادهای شدیدی در این محل می‌وزد، در بعض سالها بر اثر شدت وزش باد قسمتی از زراعت اهالی زیر شن مستور می‌شود.
آب و هوای نیشابور درشمال و جنوب متفاوت است. چگونگی آب و هوای نیشابور توسط دو عامل تعیین می‌شود:
• با توجه به توده‌های مهم هوا (جریان‌های هوایی سیبری، مدیترانه‌ای، شمالی و غربی اقیانوس اطلس، موسمی اقیانوس هند و صحرایی عربستان) که به طور کلی شمال شرق کشور را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.
• ارتفاع و جهت رشته کوه‌های بینالود و کوه سرخ که دشت نیشابور را احاطه کرده‌اند.
تابستان‌های خشک و گرم. زمستانی سرد و کوتاه از خصوصیات آب و هوایی منطقه نیشابور می‌باشد. با توجه به اختلاف زیاد ارتفاع (حدود 2300 متر) بین دشت نیشابور و کوه‌های منطقه، شرایط خاص آب و هوایی در این شهرستان حاکم بوده‌است. در شمال که کوهستانی است هوا نسبتاً سرد است. درفصول بهار و پاییز وزش بادهای شدید موسمی و محلی، اراضی مزروعی و محصولات کشاورزی دستخوش آسیب و آفت می‌گردد و همچنین تفاوت آب و هوای نیشابور به‌خاطر وسعت بسیار چشمگیرش می‌باشد. مثلاً سر ولایت از نواحی کوهستانی حدود قوچان هوایی به مراتب سردتر از بلوک عشق آباد، منطقهٔ کویری دارد.[3] در شمال که کوهستانی است هوا نسبتاً سرد است. درفصول بهار و پاییز وزش بادهای شدید موسمی و محلی، اراضی مزروعی و محصولات کشاورزی دستخوش آسیب و آفت می‌گردد و همچنین تفاوت آب و هوای نیشابور به‌خاطر وسعت بسیار چشمگیرش می‌باشد. مثلاً سر ولایت از نواحی کوهستانی حدود قوچان هوایی به مراتب سردتر از بلوک عشق آباد، منطقهٔ کویری دارد. به طور کلی چگونگی آب وهوای نیشابور توسط دو عامل مهم زیر تعیین می‌گردد: ?)با توجه به توده‌های مهم هوا (جریان‌های هوایی سیبری، مدیترانه‌ای، شمالی و غربی اقیانوس اطلس، موسمی اقیانوس هند و صحرایی عربستان) که به طور کلی شمال شرق کشور را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند) ارتفاع وجهت رشته کوه‌های بینالود و کوه سرخ که دشت نیشابور را احاطه کرده‌اند
 
4-2-جلگه ها
 
 
4-3-رود ها
 
 
4-4-کوه ها و رشته کوه ها
 
 
4-5-تالاب ها
 
 
4-6-دریاچه ها
 
 
4-7-سد ها
 
 
4-8-زیست بوم ها
 
 
4-9-آلودگی محیط
 
 
5-مردم و جمعیت شناسی
 
بر پایه سرشماری سال 1390 خورشیدی، شهرستان نیشابور 433٬105 نفر جمعیت داشته است
5-1-اقوام
ترکیب قومیتی شهرستان نیشابور اکنون به‌ترتیب شمار فارس، ترک، کرد،بلوچ  عرب، ازبک و ارمن می‌باشد که فارسی زبان مشترک همهٔ این‌هاست و قوم‌گرایی غیر فارسی‌زبانان، بسته به جمیعت‌شان دگرگون است. مردم فارسی‌زبان، بزرگترین گروه قومی در نیشابور می‌باشند.کارِن، میکالی و طاهری از خاندان‌های برجستهٔ فارسی در نیشابور کهنبوده‌اند. مردم کرد در شهرستان نیشابور را ایل عمارلو و مژدگانلو تشکیل می‌دهند. عمارلوها در دشت ماروش Maarus یا ماروسک Maaruzsk و مژدگانلو در قالیباف و سبیان شهرستان نیشابور می‌باشد. در سده‌های میانهٔ نیشابور، عرب‌ها، عرب‌زبان‌ها و مستعرب‌ها از بزرگترین گروه قومی بوده‌اند و دربرگیرندهٔ خاندان‌های مانند سُلَمی، قُشَیری و خُزاعی بوده‌اند. امروزه مردم عرب در شهرستان نیشابور شامل خاندان‌های عربخانی،ایرانی-عراقی‌ها، هاشمی‌تبارها(موسوی، حسینی، قاضی و غیره) هستند. حدود 45 روستای شهرستان نیشابور به لهجه‌های گوناگونترکی سخن می‌گویند  بیات‌ها از قوم‌های برجستهٔ تُرک‌تبار در نیشابور امروزین اند که مرکزشان روستای عبدالله گیو می‌باشد. افشار، تیموری و جلایر از دیگر ایل‌های ترک‌تبار در نیشابور است. گروهی کوچک از بلوچ‌های خراسان در روستای سگزآباد شهرستان نیشابور ساکن‌اند. خاندان‌های «مهاجر»، «جلیلی»، «تاراش»، «اُرمُز»، «آبک»، «نبی‌زاده»، «حامد حیدری» «آزاده»، «اندوختی»، «غفورزاده»، «آسیایی»، «راهی»، «ظفر»، «خاکی»، اصالتاً از مهاجران سدهٔ بیستم از ازبکستان کنونی (سمرقند و بخارا) به نیشابور بوده‌اندخاندان‌هایموسوی‌های اَوَدْهْ و عبقاتی در سدهٔ شانزدهم و هفدهم میلادی از نیشابور به هند مهاجرت کردند.
 
5-2-زبان
در مورد گویش فارسی زبان نیشابور این مقاله‌ها را ببینید:گویش نیشابوری، لهجه نیشابوری
گویش فارسی زبانان این شهرستان گویشی منحصر بفرد و خاص بین فارسی زبانان دیگر مناطق است. در این گویش کلمات اصیل فارسی و پهلوی به وفور دیده می‌شود. همچنین زبان ترکی خراسانی، و کردی گویش کرمانجی در شهرستان نیشابور رایج است.
دربارهٔ گویش فارسی نیشابوریان در سده‌های میانه، مقدسی نوشت:
زبان مردم نیشابور فصیح و قابل فهم بوده‌است، جز آنکه آغاز کلمات را کسره می‌دادند و یائی بر آن می‌افزودند. مانند: «بیگو»، «بیشو»، و سین ای بی فایده (به بعضی صیغه‌های فعل) علاوه می‌کردند. مانند «بخردستی»، «بگفتستس»، «بخفتستی» و آنچه به این می‌ماند؛ و در آن سستی و لجاجی بوده‌است؛ و می‌نویسد که این زبان برای خواهش مناسب است.
همچنین مقدسی زبان مردم نیشابور را معیاری برای سنجش زبان‌های دیگر رایج در خراسان می‌دانسته‌است. در ذیل زبان مردم طوس و نسا می‌نویسد که زبان طوس و نسا نزدیک به زبان نیشابوری بوده‌است
 
 
5-3-دین
 
مسلمانان 99٪ جمعیت شهرستان نیشابور را تشکیل می‌دهند که مذهب شیعه دوازده امامیاکثریت و شیعه اسماعیلی اقلیت است. مسیحی‌ها %016/0 و زرتشتی‌ها %03/0 پیروان سایر ادیان در شهرستان نیشابور هستند
5-4-فرهنگ
مقدسی ذکر می‌کند که میان دو بخش شهر نیشابور در سده چهارم هجری، تنش و درگیری است؛ نیمهٔ غربی که بالاتر است و منشک نامیده می‌شود با نیمه دیگر شهر که حیره نام داشته است. پایهٔ این تنش‌ها، گه‌گاه مذهب یا نگرش مذهبی بوده اما بیشتر به طبقهٔ اجتماعی وابسته بوده است. سپس می‌گوید که رفتار اهالی، دگرگون‌شونده است و نمونه‌ای از روش تدفین ذکر می‌کند:ایشان چه خردگرا باشند چه حکمت‌گرا، مردگان را هنگام دفن، رو به قبله از پهلو به درون گور کنند 
از رسم‌های نیشابور در آن زمان، به داوری نشستن سپهسالار با وزیر است که با کمکقاضی، رئیس و چند تن از دانشمندان و بزرگان فقه در روزهای یکشنبه و چهارشنبه، دادخواهی ستمدیدگان را می‌پذیرند و روزهای پنجشنبه در مسجدها حکم صادر می‌کنند؛ از نگاه مقدسی، این یک رسمِ نیکو بوده و «این در کشور اسلامبی‌مانند است». بزرگان دیگر نیز به نوبت هفتگی، نشست‌های شبانه برگزار می‌کنند که «قاریان تا بامدادان در آنجا نماز می‌خوانند  سپس او به جزئی‌ترین رسم‌ها می‌پردازد. دربارهٔ اذان گفتن، هیچ‌گاه امام در آنجا هنگام فرستادن درود بر پیامبردر خطبه، روی خود را به چپ و راست برنمی‌گرداند و در نیشابور با آواز خوش اذان می‌گویند دربارهٔ آیین‌های داوری (قضاوت)؛ هر کس حق دارد دربارهٔ هر چیزی گواهی دهد (شهادت) ولی در هر محله چند مزکّی هست تا هرگاه دشمن در پاکی گواه خدشه آورد، از تزکیه‌گران نظر بخواهند و «بر این کار، جز فقیه یا بزرگواری، کسی دیگر را نگمارند 
فرهنگ همگانی در نیشابور امروزی، تفاوت‌های کمی با فرهنگ ایرانی در اجرا دارد و وابسته بهسیزده بدر، ازدواج، شب یلدا، سوگواری محرم، خاک‌سپاری، چهارشنبه‌سوری، تولد و جشن سدهاست و خاستگاه اغلب آن‌ها روستاهای شهرستان نیشابور می‌باشد.[148] بسیاری از آیینگان مردماراک و مردم نیشابور همانند است که به دلیل حضور بیات‌ها در این دو شهرستان است  از آیین‌های باران‌خواهی نیشابور به‌ویژه در میان کشاورزان و روستائیان، «چوله‌قزک» [čōw-la-qƏzak] (همچنین: «شوله‌کیشک» یا «چوله‌قیشک») می‌باشد که خود عروسکی برای باران است و کودکان اجراگر اصلی آن هستند 
 
 
5-5-جمعیت
در نیمهٔ اول سده هفتم میلادی، جمیعت نیشابور 5 هزار نفر بوده. 
در 2011، شهر نیشابور برپایهٔ سرشماری همگانی 1390، 239٬185 نفر؛
بخش مرکزی‌اش، 319٬576 نفر؛ همهٔ شهرستان، 433٬105 نفر جمعیت دارد. 
یک سوم باشندگانش، نوجوان بیان شده و میزان جمعیت آن نسبت به استان 7 درصد است. 
 
 
5-6-آداب و رسوم
 
 
8-7-غذا ها محلی
 
 
8-8-سوغات ها
 
 
 
6-بزرگان
 
 
6-1-دانشمندان
 
 
6-2-معماران
 
 
6-3-نویسندگان
 
 
6-4-شاعران
 
 
6-5-استادان و معلمان
 
 
6-6-سیاست مداران
 
 
6-7-پزشکان و دکتران
 
 
6-8-نوازندگان
 
 
6-9-خوانندگان
 
 
6-10-بازیگران
 
 
6-11-ورزشکاران
 
 
6-12-روزنامه نگاران
 
 
6-13-نویسندگان
 
 
6-14-روحانیون ,علماء و افراد مذهبی
 
 
7-اماکن تاریخی و تفریحی
آرامگاه عطار نیشابوری
 
 
 
 
7-1-قصر ها
 
 
7-2-قلعه ها
 
 
7-3-دروازه ها
 
 
7-4-موزه ها
 
 
7-5-باغ ها
باغ ملی
 
 
 
 
7-6-پارک ها
 
 
7-7-بازار ها
 
 
7-8-آبشار ها
 
 
7-9-جنگل ها
 
 
7-10-سایر اماکن دیدینی
 
 
8-حمل و نقل
 
نیشابور در مسیر ترابری مشهد–تهران جای گرفته و همین امر در رشد ترابری و شمار گذرهایش تأثیرگذار بوده است. بزرگراه 44 شرق ایران از داخل این شهر می‌گذرد و مسافت نیشابور از طریق این جادهٔ بزرگراهی تا مشهد 106 کیلومتر و تا تهران 730 کیلومتر است. باجگیران با فاصلهٔ 221 کیلومتر، نزدیک‌ترین گذرگاه مرزی و عشق‌آباد با فاصلهٔ 255 کیلومتر، نزدیکترین پایتخت به نیشابور است. 
یک پایانهٔ مرکزی برون‌شهری در نیشابور فعال است و یک پایانهٔ روستایی نیز در این شهر فعالت می‌کند. حداقل 150 تاکسی کرایه‌ای در مسیرهای برون‌شهری نیشابور فعال‌اند. 
40 درصد کشته‌ها و مجروحان تصادفات در نیشابور، راکبان و ترک‌نشینان موتورسیکلت‌ها و 50 درصد نیز عابران پیاده هستند. بیشترین آمار تخلفات موتورسیکلت‌ها هم در بخش مرکزی شهر است. 
 
8-1-بزرگ راه ها
 
 
8-2-پایانه ها
 
 
8-3-فرود گاه ها
 
 
8-4-تاکسی رانی
 
 
8-5-اتوبوس داخل شهر
 
طولانی‌ترین خیابان نیشابور، «خیابان امام خمینی» (خیابان مرکزی شهر) به طول 3٫7 کیلومتر و طولانی‌ترین بلوار، «بلوار طالقانی» به طول 6٫5 کیلومتر است. این شهر 10 میدان دارد که میدان خیام (ساختهٔ 1940) از برجسته‌ترین آن‌هاست. «میدان ایران» میدان مرکزی شهر است که پیش از انقلاب اسلامی«میدان شهناز» و سپس «میدان امام خمینی» نامیده شده است. سامانهٔ هوشمندسازی تقاطع‌های نیشابور در فروردین 1394 راه‌اندازی شد. 
نیشابور در زمینهٔ پیاده‌روی با محدودیت‌هایی روبه‌روست و در ترکیب ترابری درون‌شهری آن، سهم خودروی شخصی و موتورسیکلت بیش از 60 درصد و سهم پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بسیار ناچیز است؛ در حالی که مناسب‌ ترین ترکیب ترابری برای نیشابور شامل 33٫8٪ پیاده‌روی، 22٪ دوچرخه‌ سواری، 14٫5٪ اتوبوس و مینی‌ بوس، 12٫5٪ تاکسی، 9٫6٪ اتومبیل شخصی و 7٫7٪ موتورسیکلت است. 
 
 
 
8-5-مترو
 
 
8-7-راه آهن
 
ایستگاه راه‌آهن نیشابور در 1 مرداد 1335 افتتاح شدو از ایستگاه‌های مهم راه‌آهن خراسان به شمار می‌رود. در دی ماه 1388 تقاطع غیرهمسطح این ایستگاه افتتاح شد که شرکت رجا این طرح را «بزرگ‌ترین تقاطع غیرهمسطح راه و راه‌آهن در ایران» معرفی کرده‌است. روزانه حدود 5 هزار نفر مسافر از ایستگاه راه‌آهن نیشابور جابه‌جا می‌شوند
 
 
 
9-رسانه ها
 
ماهنامه‌ای با عنوان «سروش جوانان نیشابور» از سال 1340 در نیشابور چاپ می‌شد. روزنامهٔ «خراسان رضوی» (ضمیمهٔ روزنامهٔ خراسان) اخبار نیشابور را پوشش می‌دهد و گه‌گاه برای این شهر، شمارهٔ ویژه و جداگانه چاپ می‌نماید.
هفته‌نامهٔ صبح نیشابور از سال 1367 چاپ می‌شود که در سال‌های ابتدایی، نخستین نشریهٔ محلی استان خراسان لقب گرفت. «نشریهٔ شادیاخ» از سال 1379، هفته‌نامهٔ خیام‌نامه از سال 1384، «هفته‌نامهٔ نسیم نیشابور» از سال 1385، «هفته‌نامهٔ فر سیمرغ» از 1389، «نشریهٔ مهر نیشابور» از سال 1391 و «نشریهٔ آفتاب صبح نیشابور» از سال 1395 به نشریات نیشابور اضافه شدند. 
 
9-1-صدا و سیما
 
 
9-2-رادیو
 
 
9-3-مخابرات
 
 
9-4-نشریات
 
ماهنامه‌ای با عنوان «سروش جوانان نیشابور» از سال 1340 در نیشابور چاپ می‌شد. روزنامهٔ «خراسان رضوی» (ضمیمهٔ روزنامهٔ خراسان) اخبار نیشابور را پوشش می‌دهد و گه‌گاه برای این شهر، شمارهٔ ویژه و جداگانه چاپ می‌نماید.
هفته‌نامهٔ صبح نیشابور از سال 1367 چاپ می‌شود که در سال‌های ابتدایی، نخستین نشریهٔ محلی استان خراسان لقب گرفت. «نشریهٔ شادیاخ» از سال 1379، هفته‌نامهٔ خیام‌نامه از سال 1384، «هفته‌نامهٔ نسیم نیشابور» از سال 1385، «هفته‌نامهٔ فر سیمرغ» از 1389، «نشریهٔ مهر نیشابور» از سال 1391 و «نشریهٔ آفتاب صبح نیشابور» از سال 1395 به نشریات نیشابور اضافه شدند. 
 
9-5-تلفن همراه 
 
 
9-6-اینترنت
 
 
9-7-سالن های همایش
 
 
10-ورزش و مسابقات
فوتبال محبوب‌ترین ورزش در نیشابور است و باشگاه کیان یک شاخه در این شهر دارد.[  کشتی وکشتی با چوخه، کوهنوردی و سنگ‌نوردی والیبال، دوچرخه‌سواری، بیلیارد، بدن‌سازی، شطرنج وپاراگلایدر از سرگرمی‌های ورزشی محبوب در نیشابور است. همچنین ورزش زورخانه‌ای ریشه‌ای کهن در این شهر دارد و یعقوبعلی شورورزی، نامدارترین ورزشکار نیشابوری در این رشته بوده است. 
مراکز برجستهٔ ورزشی در نیشابور:
• اردوگاه باغرود: مکان‌هایی برای رشته‌های گوناگون ورزشی دارد
• ورزشگاه تختی نیشابور: دارای سالن‌های ورزشی متعددی است که در مرکز نیشابور قرار گرفته‌است.
• ورزشگاه انقلاب نیشابور: بزرگ‌ترین سالن ورزشی سرپوشیدهٔ خراسان است که در شهرک شمالی نیشابور قرار دارد و در سال 1385 افتتاح شد.
• مجموعهٔ ورزشی کارگران: در تاریخ 22 شهریور 1389 توسط عبدالرضا شیخ‌الاسلامی افتتاح شد. 
• خانهٔ قهرمانان ورزشی: در تاریخ 16 مرداد 1393 گشایش یافت 
 
 
10-1-تیم های ورزشی
 
10-2-سالن ها و مکان های ورزش
فوتبال محبوب‌ترین ورزش در نیشابور است و باشگاه کیان یک شاخه در این شهر دارد.[  کشتی وکشتی با چوخه، کوهنوردی و سنگ‌نوردی والیبال، دوچرخه‌سواری، بیلیارد، بدن‌سازی، شطرنج وپاراگلایدر از سرگرمی‌های ورزشی محبوب در نیشابور است. همچنین ورزش زورخانه‌ای ریشه‌ای کهن در این شهر دارد و یعقوبعلی شورورزی، نامدارترین ورزشکار نیشابوری در این رشته بوده است. 
مراکز برجستهٔ ورزشی در نیشابور:
• اردوگاه باغرود: مکان‌هایی برای رشته‌های گوناگون ورزشی دارد
• ورزشگاه تختی نیشابور: دارای سالن‌های ورزشی متعددی است که در مرکز نیشابور قرار گرفته‌است.
• ورزشگاه انقلاب نیشابور: بزرگ‌ترین سالن ورزشی سرپوشیدهٔ خراسان است که در شهرک شمالی نیشابور قرار دارد و در سال 1385 افتتاح شد.
• مجموعهٔ ورزشی کارگران: در تاریخ 22 شهریور 1389 توسط عبدالرضا شیخ‌الاسلامی افتتاح شد. 
• خانهٔ قهرمانان ورزشی: در تاریخ 16 مرداد 1393 گشایش یافت 
 
10-3-مسابقات بین المللی
 
 
 
11-اقتصاد و صنعت
کارخانه‌هایی در حوزه‌های لبنیات، بافندگی، لوازم خانگی،خودروسازی، مصالح ساختمانی و صنایع غذایی در نیشابور فعال است:[ 
• «ایران شرق»: (تأسیس 1977 – کهن‌ترین کارخانهٔ پابرجای نیشابور) سازندهٔ وسایل گازسوز خانگی که روزانه 3000 دستگاه می‌سازد. 
• فولاد خراسان: (تأسیس 1989) یکی از 3 شرکت بزرگ تولیدکنندهٔ فولاد در ایران. 
• «اگزوزخودرو خراسان»: (تأسیس 1994) تولید سیستم‌های اگزوز برای صنایع خودورسازی. 
• ایران خودرو خراسان: (تأسیس 2000) سازندهٔ خودرو. 
• نخریسی و نساجی خسروی خراسان: (تأسیس 1935 – انتقال به نیشابور در 2007).
 
11-1-کارخانه ها
 
 
11-2-محصولات کشاورزی
 
حدود 76 گونهٔ فرآوردهٔ کشاورزی در شهرستان نیشابور کشت می‌شود که از این میان باقلا،ریواس، آلو، سیب و سبزی‌های نیشابور شهرت دارند. مهم‌ترین فراورده‌های کشاورزی در شهرستان نیشابور گندم، جو، ذرت، پنبه، گیاهان خوراکی (باقلا،عدس، لپه، ماش، نخود)، سبزی‌ها (تره، ریحان،جعفری، ترخون و شنبلیله) و میوه‌های تابستانیمی‌باشد.
کاشت ویژهٔ باقلا موجب شده تا برخی غذاهای محلی در این منطقه با این گیاه پخته شوند. حدود 90 درصد تولید باقلا در استان، در نیشابور انجام می‌گیرد. ریواس و شربت آن یکی از ره‌آوردهای نیشابور شمرده می‌شود. در خرداد 1395، 1 میلیون و 100هزار تن ریواس در شهرستان نیشابور برداشت شد. در حدود 700 هکتار در شهرستان نیشابور، سبزی کشت می‌شود
 
 
 
 
 
 
 
11-3-محصولات دام و طیور
 
در خرداد 1395 بیان شد که بیشتر فرآورده‌های صادراتی کشاورزی نیشابور به‌دست واسطه‌ها انجام می‌گیرد که نتیجهٔ آن، صدور به‌نام غیر است. همچنین میانگین عملکرد تولید در بیشتر فرآورده‌ها، کمتر از یک‌سوم و حتی یک‌چهارمِ عملکردِ نمونه بیان شده است؛ روش‌های غیراصولی کشاورزان، منابع آب زیرزمینی نیشابور را بحرانی کرده است. 
فرآورده‌های کشاورزی در شهرستان نیشابور در 1392، 642 هزار تن بود و ارزش اقتصادی کل تولیدات زراعی، باغی و دامی شهرستان، سه هزار و 540 میلیارد ریال است ?
خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.